biblioteka

  Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną, służącą do realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno - wychowawczych szkoły. Pobudza i rozwija potrzeby czytelnicze i informacyjne uczniów, kształtuje ich kulturę czytelniczą, przygotowuje do korzystania z różnych źródeł informacji.

W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim pracuje dwóch nauczycieli bibliotekarzy: Urszula Jarczak i Barbara Wiśniewska.

Wypożyczalnia

  W naszej bibliotece znajduje się wiele interesujących książek, od bajeczek dla najmłodszych po wydawnictwa popularnonaukowe. Swoje miejsce w bibliotece mają lektury poszczególnych klas. Cały księgozbiór podzielony jest na działy: książki podróżniczo-przygodowe, obyczajowe, historyczne, przygodowe, fantastyczno-naukowe, materiały metodyczne, poezja, proza, biografie.

Czytelnia

  Czytelnia jest bogato wyposażona w księgozbiór podręczny. W czytelni uczniowie w ciszy i spokoju mogą korzystać ze źródeł informacji, by przygotować się do lekcji lub rozwijać i poszerzać swoje zainteresowania. Gdy czytelnik szybko chce odszukać książkę lub wiedzieć, czy dana pozycja jest w bibliotece, może skorzystać z katalogu alfabetycznego lub rzeczowego.

Pracownia multimedialna

  Od 2006 roku w bibliotece działa pracownia komputerowa – Multimedialne Centrum Informacyjne. Uczniowie korzystają z Internetu, wyszukują informacje potrzebne na zajęcia, korzystają z programów edukacyjnych i gier mających walory edukacyjne, bazy danych. Nauczyciele bibliotekarze pomagają uczniom w korzystaniu z narzędzi i nośników informacji.

Poznajcie zalety książek:

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
  3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia u nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  7. Książka może stawiać pytania , które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

bez tytułu